WebP چیست؟ جوانب مثبت و منفی این قالب تصویر نسل بعدی

درست در زیر دماغ ما جنگ فناوری در جریان است. نه نوع اسکلت روبات ، بلکه نوع قابل قبول ترین قالب ، در ردیف Playstation vs Xbox یا Betamax vs VHS. این جنگ فرمت خاص همه ما را درگیر می کند و به احتمال زیاد شما مبارزان آن را حتی بدون دانستن آن دیده اید. ما در مورد نسل بعدی قالب تصویر وب صحبت می کنیم و در حال حاضر WebP جلوتر می رود. اما این فقط س questionsالات بیشتری را ایجاد می کند ، یعنی “WebP چیست؟” و “چه مشکلی با JPEG ها وجود دارد؟”

با تشکر از صاحب آن Google ، قالب تصویر WebP اخیراً به یک موضوع داغ تبدیل شده است. این مورد در دستگاه های بیشتری پذیرفته می شود – که باعث نارضایتی رقبای JPEG 2000 و JPEG XR می شود – و در شرف تبدیل شدن به قالب جدید پیش فرض تصویر وب است. و با وجود تمام جزئیات پیچیده فنی ، برای هر کسی که تصاویر را به صورت آنلاین ارسال می کند ، WebP یک معامله بزرگ است.

بنابراین در این راهنما ، همه مواردی را که باید بدانید ، چیست ، نحوه استفاده از آن و اینکه چرا باید مراقبت کنید ، توضیح خواهیم داد. ما نکات مثبت و منفی WebP را توضیح خواهیم داد و سپس به شما نشان خواهیم داد که چگونه سایر فرمت های تصویر خود را تبدیل کنید.

WebP چیست؟

با نادیده گرفتن همه اخبار اخیر ، WebP (با گفتگوی عامیانه “weppy”) در واقع کاملاً قدیمی است. اولین بار در سال 2010 اعلام شد و از آن زمان تاکنون در حال ارتقا و بهبود است. این موضوع به تازگی به عنوان موضوعی محبوب در جنگهای قالب بعدی نسل بعدی مطرح شده است: از زمان نگارش این مقاله ، در Chrome ، Microsoft Edge ، Firefox ، Opera و اخیراً Safari پشتیبانی می شود.

آرم WebP

برای درک واقعی آنچه WebP را منحصر به فرد می کند ، به شما کمک می کند تا ابتدا همه قالب های فایل تصویر و تفاوت آنها را درک کنید. اما برای سرعت بخشیدن به همه چیز در این مقاله ، ما مستقیماً به نقطه اصلی فروش فشرده سازی WebP خواهیم پیوست.

اگر با این اصطلاح آشنا نیستید ، فشرده سازی به رمزگذاری داده های پرونده در بیت های کمتر یا قطعه داده های دیجیتال نسبت به نسخه اصلی اشاره دارد. فشرده سازی دو نوع اصلی دارد: بدون فقدان (کیفیت تصویر با پایین آمدن اندازه داده ثابت می ماند) و فقدان (با کاهش قابل توجه اندازه داده ، کیفیت تصویر کمی پایین می آید). اگر می خواهید “جادوی” این را بدانید که چگونه می توانید اندازه پرونده را بدون تأثیر بر کیفیت کاهش دهید ، این راهنما به خوبی آن را توضیح می دهد.

به بیان ساده ، تصاویر WebP به لطف فشرده سازی برتر معمولاً کوچکتر از عکسهای خود هستند ، اما با همان کیفیت هستند. این بدان معناست که استفاده از تصاویر WebP برای سایت خود (معمولاً) باعث سرعت بخشیدن به آن و کاهش همزمان ذخیره اطلاعات شما می شود.

چقدر کوچکتر؟ طبق داده های خود گوگل ، فشرده سازی بدون افت WebP 26٪ کمتر از PNG است و فشرده سازی با ضرر آن 25-34٪ کوچکتر از JPEG است. برای سایتهایی که از تصاویر زیادی استفاده می کنند ، تغییر حالت می تواند تأثیر قابل توجهی ایجاد کند و میلی ثانیه ارزش بارگیری را بخصوص در تلفن همراه اصلاح کند.

مزیت اصلی دیگر WebP قابلیت انعطاف پذیری آن است – از شفافیت و انیمیشن بهره می برد. این یک معضل بزرگ است زیرا معمولاً آن ویژگی ها را در همان قالب نمی یابید: قبل از WebP ، باید از PNG برای پس زمینه های شفاف و GIF برای انیمیشن ها استفاده کنید و هیچ چیز به طور همزمان از هر دو پشتیبانی نمی کند.

این عملکرد عالی ، همراه با رأی اعتماد از طرف Google ، واقعاً راه را برای تبدیل شدن قالب WebP به قالب پیش فرض جدید پرونده وب فراهم می کند.

جوانب مثبت و منفی WebP

همانطور که تأثیرگذار است ، WebP کاملا آماده نیست “یک” باشد. در حال حاضر ، به موارد مثبت و منفی WebP نگاهی بیندازید و ببینید آیا برای شما و نیازهای شما مناسب است.

زمان بارگیری سریعتر – به دلیل اندازه کمتر پرونده ، صفحات دارای تصاویر WebP سریعتر بارگیری می شوند. این یک افزایش چشمگیر برای لذت بردن از سایت است: به گفته کارشناس سازنده وب سایت ، هر دوم تأخیر در بارگیری رضایت بازدیدکننده را 16٪ کاهش می دهد و اگر در 4 ثانیه بارگیری نشود ، از هر چهار بازدید کننده ، شما را به طور کامل رها می کند.

فضای ذخیره سازی کمتر رسانه – فشرده سازی پیشرفته WebP همچنین به معنای فضای ذخیره سازی کمتر است. این برای سایتهایی که میزبان تعداد زیادی تصویر هستند بسیار مهم است و حتی می تواند در هزینه میزبانی وب خود صرفه جویی کند.
شفافیت و انیمیشن – همانطور که در بالا اشاره کردیم ، WebP تنها قالب تصویری است که از پس زمینه های شفاف PNG و قابلیت های انیمیشن GIF پشتیبانی می کند ، نیازی به گفتن نیست که فشرده سازی JPEG را بهتر می کند.

نمودار مقایسه کیفیت قالب تصویر WebP با رقبای خود
نمودار مقایسه اندازه پرونده فرمت تصویر با کیفیت ، اندازه گیری شده به عنوان شباهت ساختاری (SSIM). از طریق یوهانس سیپولا.

منفی ها

توسط همه مرورگرها پشتیبانی نمی شود – اگرچه WebP سهم شیرینی از مرورگرها را دارد ، اما هنوز هم برخی از آن پشتیبانی نمی کنند (اینترنت اکسپلورر در پذیرش آن کند است ، که برای اینترنت اکسپلورر مناسب است). یک راه حل وجود دارد که شامل ایجاد یک تصویر برگشتی در HTML است ، اما ایجاد یک فایل کاملاً دیگر به عنوان پشتیبان ، گاهی اوقات فضای ذخیره سازی اضافی را که با استفاده از WebP صرفه جویی می کنید ، نفی می کند.

کیفیت هنوز هم کاهش می یابد – نه یک نقطه ضعف WebP بلکه یک ضرر برای تمام فشرده سازی های با ضرر ، کیفیت تصویر شما هنوز هم کاهش می یابد. برای بیشتر افراد ، این مبلغ ناچیز است ، اما برای سایت های بصری مانند نمونه کارهای عکاسی یا طراحی گرافیکی ، کیفیت بصری خود را حداکثر می خواهید.

چگونه می توانید به قالب تصویر WebP تبدیل کنید؟


اگر قبلاً در اندازه پرونده های کوچکتر فروخته شده اید ، طبیعتاً برای تغییر همه تصاویر به یک مبدل تصویر WebP نیاز دارید. بسیاری از نرم افزارها از WebP پشتیبانی می کنند ، بنابراین می توانید آنها را مستقیماً از منبع ایجاد کنید (Adobe Photoshop و Sketch ، نام چند مورد) ، اما اگر تصاویر قبلی دارید یا از مکانی می آیند که از WebP پشتیبانی نمی کند ، به یک مبدل تصویر.

موارد زیادی برای انتخاب وجود دارد و در واقع بیشتر آنها در انجام وظیفه اصلی تبدیل یک فایل به WebP موفق می شوند. یک مثال XnConvert است.

عکس صفحه از XnConvert.
از طریق XnConvert.
XnConvert برای ویندوز ، مک و لینوکس کار می کند. همچنین برای استفاده شخصی رایگان است ، اگرچه مجوز استفاده از شرکت را باید خریداری کنید. علاوه بر WebP ، از JPEG ، JPEG 2000 ، PNG ، TIFF ، GIF ، OpenEXR ، داده های دوربین خام و صدها مورد دیگر پشتیبانی می کند. ویژگی های زیادی نیز وجود دارد: تبدیل دسته ای ، چرخش ، افزودن علامت های آبی ، افزودن متن و تنظیمات تصویر نور مانند سایه ها و روشنایی زیاد.

البته ، اگر فقط می خواهید تعداد انگشت شماری از تصاویر را تبدیل کنید ، همیشه می توانید با یک گزینه حتی ساده تر هم پیش بروید. Ezgif یک مبدل آنلاین رایگان WebP است ، کلمات عملی رایگان و آنلاین هستند. شما ویژگی های پیشرفته تر XnConvert را پیدا نخواهید کرد ، اما اگر نگرانی شما سرعت و سهولت است ، شما را پوشش می دهد.

نتیجه گیری: مسیرهای WebP


با توجه به تأثیر بسیار زیاد در زمان بارگذاری ، تقریباً هر سایت یا رسانه اجتماعی می تواند از قالب WebP بهره مند شود. همانطور که در موارد مثبت و منفی WebP اشاره کردیم ، یک پرچم قرمز واضح این است که همه مرورگرها از آن استفاده نمی کنند – حتماً با تجزیه و تحلیل استفاده خود دوباره بررسی کنید تا ببینید کدام مرورگرها بازدید کنندگان شما را ترجیح می دهند و آیا تغییر به WebP بر آنها تأثیر می گذارد.

اگر هنوز مطمئن نیستید که قالب تصویر مناسب شماست ، همیشه می توانید یک طراح وب حرفه ای استخدام کنید تا آن را برای شما مدیریت کند. فقط ذکر کنید که سرعت سایت و زمان بارگذاری از اولویت بالایی برخوردار است و آنها آن را از آنجا می برند.

https://99designs.com/blog/tips/webp-image-format/

Related Post